سخن مجذوب/35

متن بیانات حضرت آقای حاج دکتر نورعلی تابنده مجذوب‌علیشاه سلّمه‌الله تعالی

در جمع همشیره‌های بیدختی  (صبح دوشنبه ٣ دی ١٣٩٧)

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ
به این منزلی که گاهی می‌آیید، خوش آمدید. همه‌جا منزل عشق است؛ چه مسجد چه کنشت. همه جا برای عبادت الهی و برای دیدار ولایتی‌ها، هم‌ولایتی‌ها (ولایت معنوی، نه ولایت تقسیمات کشوری) همه جا منزل عشق است؛ چه مسجد چه کنشت. به هرجهت ما خداوند قسمت کرده به… روزهای دیگر، در چنین روزهایی و در بیدخت در تابستان اگر باشد در همان ایوان همه شما می‌آمدید،‌ زمستان اگر باشد توی اتاق می‌نشینیم. حالا همان زمین اینجاست، زمین‌ها همیشه یکی است. آن زمین هم اینجاست. اگر بودم همانجا منزل عشق است چه اینجا چه …
تفاوت‌ها که گاه ایجاد می‌شود در دل ماست. آن که نمیرد همیشه در دل ماست با این جهت که در اینجا هستیم همراه … با بزرگانی همچون حضرت صالح‌علیشاه… حضرت رضاعلیشاه و بزرگان قبلی را زیارت می‌کنیم… اما واقعش را که فکر کنیم همه‌ی آن بزرگان در دل ما جای دارند. این دل های ماست که منِ بنده‌ی خدا را خداوند در اینجا نگه‌داشته است و گفته هر که می‌خواهد مرا ببیند از آنجا پا شود بیاید اینجا مرا ببیند.
رابطه مرا هم اینطور کرده که تو را من نگه داشتم اینجا، هر وقت اراده کردم تو برمی‌گردی به بیدخت… این است که همه‌ی ما بندگان یک بزرگ هستیم. بعضی از بزرگان ما رحلت کردند که ما به یاد آنها هستیم و بعضی‌ها هم هستند. همه هم یکی هستند. مردان خدا، بندگان این بزرگان همه یکی هستند. چه در اینجا، چه در خارج، چه در تهران، چه در اصفهان، تفاوت این است که در بعضی شهرستان ها خداوند موجباتی فراهم کرده دیدار طولانی‌تر و قوی‌تر باشد. مثل مثلاً در کاشان. در کاشان همینطور… کردند منتها در آخرش نتیجه‌اش این بود که حضرت نورعلیشاه در همان کاشان ماندند؛ هستند. حضرت صالح‌علیشاه که ما ذکر خیرش را می‌کنیم از بین نمی‌رود هست در همه جا هست، تا آنجایی که ما یادمان است، کاشان آخرین محلشان بود. همینطور…. برای اینکه ما یادمان بماند.
بعداً همه‌ی ما گفتم که بیدختی هستیم. از فقرای شهرستانها… از فقرای شهرضا هم هستند، همه جا یکی است منتها برای اینکه مشخص باشد بشناسیم، به اسم بشناسیم، آنها را اسم گذاشتند. گفتند مثلاً «شهرضایی». ‌این هم یک اسم گذاشته… این همیشه یکی بودند.  توسعه خواهد یافت که هرکه بیشتر دوست داشته باشد و برایش یک شأنی قائل باشد، بیدختی حساب می‌شود. بیدختی‌ها… محبت داریم. نگاه کنید چه کردند. ما از … آقای سلطان‌علیشاه تمام عمر را در دیدار قسمت اول و بعد دیدار فقرا بطور عموم گذراندند. کتاب هایی و یادگارهایی از این حیث به جا گذاشتند. حضرت‌ نورعلیشاه اخیراً یادنامه‌ای برای یادبود ایشان نوشته شده، بخوانید، عیناً مثل اینکه الان ایشان حیات دارند. همینطور آن یادنامه‌ای که از آقای صالح‌علیشاه نوشته شده. اینها همه یادشان یکی است. برای ما یکی است.
هر کدام از ما یک مدتی، یک دقیقه‌ای به خودمان فرو برویم، حس می‌کنیم که الان در بیدخت هستیم؛ الان در مزار زیارت می‌کنیم. هیچ دشمنان از این حیث موفق نبودند. … تقویت و موجب همبستگی است.
دل‌ها همه تنگ است…. وقتی این هیجان بیشتر می‌شود به یاد بیاوریم همین جلسه را باید در بیدخت داشته باشیم. البته خدا برای اینکه به ما بفهماند اینجا کرده و گفته همه جا یکی است. همه جا خانه عشق است، چه مسجد چه کنشت…. این احساس این غیبتی که از بعضی از…. هندوانه و خربزه‌ی جعفرآباد می‌خوریم با آن خربزه‌ی اصفهان با خربزه‌ی تهران یکی است ولی در ….
ما ز بیدختیم و بیدخت می‌رویم. انشاءالله همه بیدختی‌ها بیایند اینجا، یا همه ما برویم بیدخت. هر دوشان یکی است. خوشحال باشید از اینکه خداوند وضعیتی فراهم کرده که … گاهی بی‌اختیار یک حالاتی به انسان دست می‌دهد، خودش هم نمی‌داند چیست.
به هر جهت امیدواریم که در بیدخت که من پیشواز شما آمدم. انشاءالله همه‌تان از این سفر راضی باشید و دعا کنید انشاءالله در خود گناباد و بیدخت این نعمت را داشته باشیم.

#مزار_بیدخت
@MazareBeydokht

منتشرشده به‌دست در کوچه های بیدخت

به عنوان یک بیدختی متولد سال 1328 خورشیدی سعی دارم خاطرات و دانسته های خود در باره بیدخت چند دهه پیش را بازگو کنم. به عنوان چاشنی، برخی مطالب کوتاه دینی، فرهنگی و ادبی نیز اضافه می شود. عکس های قدیمی نیز جایگاه خاص خود را دارند. البته از آنجا که سرگرم نگارش و تالیف مجموعه کتاب های «زیر آسمان بیدخت» (که جلد اول آن با عنوان "کربلائی ملا اسدالله، خادم الفقرا" و جلد دوم آن با عنوان "بیدخت در گذر زمان" منتشر شد ) هستم، درج مطالب مربوط به بیدخت قدیم کمتر شده است چراکه ترجیح می دهم آنها را ابتدا در مجموعه ی مورد نظر انتشار دهم. در ادامه ی راه، همواره نیازمند راهنمائی و همکاری دوستان و همشهریان عزیز هستم؛ انشاءالله دریغ نخواهند ورزید.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: