من بچّه ی بیدخت هستم

من بچه ی بیدخت هستم. شهر کوچکی در ۵ کیلومتری گناباد؛ موطن و مزار قطب های درویشان نعمت اللهی. بسیاری از بستگانم درویش بوده و هستند.

حسینی ابوالفضل
دکتر ابوالفضل حسینی بیدختی

از کودکی تمام حالات و رفتار و مراسم آن ها را دیده ام و با درویشان محشور بوده ام. در صحن مزار سلطانی با حلزون های باغچه ها دنیایی داشتم و ماهی ها و اردک های حوض را دوست می داشتم و ساعت ها به صدای باد میان کاج های بلند مزارگوش می کردم. بارها به دور بقعه با سری به هوا می چرخیدم و نگاه کاشیکاری های گنبد می کردم تا نقطه ی آغاز طرح های اسلیمی اش را پیدا کنم یا کاشی نوشته هایش را بخانم. تابستان های گرم برای تن سپردن به خنکی و تماشای تصویر هزار پاره ات در آینه کاری سقف و دیوارهای درون بقعه، تنها آدابی را که باید رعایت می کردی سکوت بود. بزرگ تر که شدم شیفته ی کتابخانه ی مزار شدم.

سلطانحسین تابنده آدم فاضل و عالمی بوده با دانشی گسترده که یک فقره تالیفش در مورد تاریخ و جغرافیای گناباد هنوز تنها مرجع جغرافیدانان و تاریخدانان متاخر است؛ هم او از هر کتابی که در کتابخانه ی ملی ثبت می شده یک نسخه در کتابخانه ی بیدخت گردآورده است. بعدتر بنا به کنجکاوی ام مطالعاتی در عرفان و تصوف کردم و دیدم این ها هیچ بدعت و انحراف ساختاری و فرمی از تشیع ندارند و قصه های عجیب و غریبی مانند مصرف حشیش و اختلاط زن و مرد و پرستش قطب به عنوان خدا یا امام و سماع و باقی افسانه ها دروغ است.

حاصل این دستگاه آدم هایی دارای شعور و تربیت اجتماعی و بسیار مداراگر بوده و هست که در وانفسای این دنیای زر و زور، هر یکشان به فراخور ظرفیت روحی و درک و تجربه اش، نوعی معنویت و خوی انسانی در پیش گرفته اند.
فارغ از مسایل اعتقادی، این گرایش توانسته در این رکود اقتصاد در منطقه ی خشک و کم درآمد جنوب خراسان نوعی گردشگری و درآمدزایی ایجاد کند که اگر از سر تدبیر به آن بنگریم می تواند اسباب توسعه ی کل منطقه را فراهم کند.
جدا از این ها مگر مملکت سازمانی برای میراث فرهنگی ندارد؟ همان طور که از خشت و گل های باستانی خود مراقبت می کنیم این هم نوعی میراث معنوی فرهنگی است که باید از آن محافظت کرد؛ یک خرده فرهنگ موثر در بافت اجتماعی است که موجب غنای فرهنگی ملت ایران می شود. فراموش نکنیم که برخی آدم ها در سرشت خود گرایش به معنویات و عرفان دارند؛ این فرقه [سلسله] را نابود هم اگر بکنند باز آن نیاز روحی که زاده ی طبیعت آن هاست از میان نمی رود و برای خود مرام و مسلکی حتا انفرادی خاهند ساخت.
گویا تنگ اندیشان فقط از ظرفیت بسیج اجتماعی آن ها می هراسند. از کودکی انواع گرفت و گیرها را در مورد این سلسله دیده ام: از رد شدن فرزندان این خانواده ها در آزمون ها و مصاحبه های گزینش بگیر تا نسپردن مشاغل مهم حتا به افراد شایسته ی اینان تا منع رفت و آمد بزرگانشان به بیدخت تا تغییر نام اماکن و ممانعت از سرمایه گذاری تا ممانعت از دفن مرده گانشان در محوطه ی داخل مزار تا حضور نیروهای ضد شورش در شهری با کمتر از پنج هزار نفر جمعیت!
من به این کیش و آیین اعتقاد ندارم اما تاثیر همه ی این میراث را در خمیره و رگ و جان این سرزمین احساس می کنم؛ آشنایانم، رفقایم، بستگانم، برخی از اجدادم درویش بوده و هستند و زندگی و سلوک آن ها را معاینه دیده ام و به قطع می توانم بگویم از منظر انسانی و اجتماعی و فرهنگی آدم های خوبی هستند و در مسیر باورهای خود رشد هم می کنند و بهتر می شوند. مگر از تشکیلاتی مثل دین و مذهب و کیش و آیین چه چیزی غیر از این انتظار داریم؟
بس کنیم خودمقدس پنداری و نفی دیگری را.

[دکتر] ابوالفضل حسيني  

برگرفته از کانال تلگرامی @Tarkekhab

منتشرشده به‌دست در کوچه های بیدخت

به عنوان یک بیدختی متولد سال 1328 خورشیدی سعی دارم خاطرات و دانسته های خود در باره بیدخت چند دهه پیش را بازگو کنم. به عنوان چاشنی، برخی مطالب کوتاه دینی، فرهنگی و ادبی نیز اضافه می شود. عکس های قدیمی نیز جایگاه خاص خود را دارند. البته از آنجا که سرگرم نگارش و تالیف مجموعه کتاب های «زیر آسمان بیدخت» (که جلد اول آن با عنوان "کربلائی ملا اسدالله، خادم الفقرا" و جلد دوم آن با عنوان "بیدخت در گذر زمان" منتشر شد ) هستم، درج مطالب مربوط به بیدخت قدیم کمتر شده است چراکه ترجیح می دهم آنها را ابتدا در مجموعه ی مورد نظر انتشار دهم. در ادامه ی راه، همواره نیازمند راهنمائی و همکاری دوستان و همشهریان عزیز هستم؛ انشاءالله دریغ نخواهند ورزید.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: