سخن مجذوب/27

بیانات حضرت آقای حاج دکتر نورعلی تابنده (مجذوب‌علیشاه) حفظه الله تعالی

درباره‌ی عشق (قسمت چهارم)

در شرح‌حال لیلی و مجنون، همه‌ی شعرای عارف یا عرفای شاعر حرف زده‌اند. مِن‌جمله جامی؛ جامی از همه بهتر. مثلاً دو تا داستانش به خاطرم رسید. یکی می‌گوید که مجنون را دید که روی زمین نشسته با انگشتش روی زمین مرتّب اسم لیلی را می‌نویسد و پاک می‌کند؛ دومرتبه این کار را می‌کند. گفت چه کار می‌کنی؟ مجنون گفت:
چون میسّر نیست بر من کام او
عشق بازی  می‌کنم با  نام او
جامی خیلی نکته‌ی ظریفی را گفته. یا جای دیگر این قسمت است که می‌گوید مجنون بعد از آنکه خبر شد لیلی رحلت کرده و او را دفن کرده‌اند، پاشد راه افتاد که محلّ قبرش را پیدا کند، از هر کسی می‌پرسید (حالا اشعارش یادم رفته، حفظ نیستم، مطلبش را می‌گویم). از یک جوانی پرسید قبر لیلی کجاست؟ این جوان گفت که تو خودت باید بدانی، دلت می‌خواهد بدانی؟
ز هر خاکی کفی بردار و بو کن
در آن بو تربت او جست‌ و جو کن
زهر خاکی که بوی عشق برخاست
یقین دان تربت لیلی همانجاست
اگر ما بگوییم همه چیز به خداوند برمی‌گردد و همه چیز را خداوند خلق کرده، لیلی و مجنون را خداوند خلق کرد؛ عشق بین اینها را هم خداوند خلق کرده؛ خاک را هم خداوند خلق کرده. از همان بویی که به‌قولی در عشق هست، در خاک هم هست. برای اینکه خالقش یکی است. منتها چه بینایی باشد که ببیند.
@jozveh121
………………………………………………………..
برگرفته از: گزیده‌ای از جزوه‌ی دویست و بیست و نهم، گفت‌وگوهای عرفانی، تاریخ 10 اردیبهشت 1388.

منتشرشده به‌دست در کوچه های بیدخت

به عنوان یک بیدختی متولد سال 1328 خورشیدی سعی دارم خاطرات و دانسته های خود در باره بیدخت چند دهه پیش را بازگو کنم. به عنوان چاشنی، برخی مطالب کوتاه دینی، فرهنگی و ادبی نیز اضافه می شود. عکس های قدیمی نیز جایگاه خاص خود را دارند. البته از آنجا که سرگرم نگارش و تالیف مجموعه کتاب های «زیر آسمان بیدخت» (که جلد اول آن با عنوان "کربلائی ملا اسدالله، خادم الفقرا" و جلد دوم آن با عنوان "بیدخت در گذر زمان" منتشر شد ) هستم، درج مطالب مربوط به بیدخت قدیم کمتر شده است چراکه ترجیح می دهم آنها را ابتدا در مجموعه ی مورد نظر انتشار دهم. در ادامه ی راه، همواره نیازمند راهنمائی و همکاری دوستان و همشهریان عزیز هستم؛ انشاءالله دریغ نخواهند ورزید.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: