یک خبر

آئین سنّتی «حسن، حسین» بیدخت ثبت ملّی شد

برگرفته از: سایت بیدخت نیوز؛ مورخ 8 مرداد 1395.   گزارشگر: صفری

شهربیدخت به علت قدمت و سابقه مذهبی و دینی آن، در ایام محرّم مراسم  سنتی و مذهبی مختلفی  دارد که آئین «حسن وحسین» یکی از آنهاست.
شهردار بیدخت با اعلام این خبر  گفت: «با پیگیری شورای اسلامی شهر بیدخت و کارشناسان میراث فرهنگی استان ، مراسم حسن، حسین بیدخت در جلسه مورخ ششم مرداد 1395 کمیته ثبت میراث ناملموس سازمان فرهنگی کشور، در فهرست اثار ملی بنام بیدخت ثبت شد.»426334985_45685_1566554759892774657
مهندس  محمد میر بیدختی افزود : «اعضای شورا در جلسات و نشست هایی با کارشناسان مذهبی به این نتیجه رسیدند که آیین عزاداری حسن وحسین محرّم با توجه به اثرگذار و مهم بودن آن، توسط میراث فرهنگی و گردشگری کشور به ثبت ملی برسد و برای همیشه به نام مردم شهربیدخت ماندگار شود.»
وی افزود: «پیرو جلسات فشرده در شورا در این خصوص تعدادی از هنرمندان شهرستان گناباد در محرّم سال 94 دعوت شدند که این ایین ضبط تا توسط شورا اسلامی سنت عزاداری «حسن، حسین»، که از مراسم قدیمی عزاداری این دیار می باشد، در فهرست ميراث معنوي کشور به ثبت ملي برسد وبا توجه به اهمیت موضوع حسن حسین شهر بیدخت جز فهرست معنوی به ثبت ملی رسید.»
وی افزود : «عزاداری سیّد و سالار شهیدان از دیرباز دارای جایگاه ویژه و مهمی در بین ایرانیان بوده است به طوری که مردم این سرزمین از روزهای قبل از آغاز ماه محرّم خود را برای حضور پرشور در مراسم این عزاداری  آماده می کنند.»
وی اضافه کرد: «بیدخت به علت قدمت و سابقه مذهبی و دینی دارای آیین های سنتی و مذهبی مختلفی در ایام محرّم می باشد که یکی از آنها مراسم «حسن، حسین» است.

وی در پایان از کارشناسان میراث فرهنگی استان  خراسان رضوی  بخصوص آقایان  زمانی و صابر تقدیر وتشکر ویژه  نمود .

منتشرشده به‌دست در کوچه های بیدخت

به عنوان یک بیدختی متولد سال 1328 خورشیدی سعی دارم خاطرات و دانسته های خود در باره بیدخت چند دهه پیش را بازگو کنم. به عنوان چاشنی، برخی مطالب کوتاه دینی، فرهنگی و ادبی نیز اضافه می شود. عکس های قدیمی نیز جایگاه خاص خود را دارند. البته از آنجا که سرگرم نگارش و تالیف مجموعه کتاب های «زیر آسمان بیدخت» (که جلد اول آن با عنوان "کربلائی ملا اسدالله، خادم الفقرا" و جلد دوم آن با عنوان "بیدخت در گذر زمان" منتشر شد ) هستم، درج مطالب مربوط به بیدخت قدیم کمتر شده است چراکه ترجیح می دهم آنها را ابتدا در مجموعه ی مورد نظر انتشار دهم. در ادامه ی راه، همواره نیازمند راهنمائی و همکاری دوستان و همشهریان عزیز هستم؛ انشاءالله دریغ نخواهند ورزید.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: