برگی از یک نشریه

برگی از مجله ی « مهرنامه»

بازگشت عرفان ایران

محمد قوچانی: از سال 1378 مجله ای تخصصی به نام «عرفان ایران» به همت سید مصطفی آزمایش، از پژوهندگان تصوف اسلامی، منتشر می شد که نشریه ای علمی با گرایش به طریقت های عرفانی بود.این مجله تا سال 1389 در 36 شماره منتشر شد اما متأسفانه به روش شناخته شده ی دولت سابق از انتشار باز ماند. خوشبختانه از سال 1393 این «مجله – کتاب» تخصصی بار دیگر به عنوان مجموعه مقالات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوّز نشر گرفته و تا کنون 3 جلد تازه ی آن منتشر شده است.

2016-01-05 20.00.32

«عرفان ایران» به مکتب فکری دکتر حاج نورعلی تابنده علاقه دارد و می کوشد میان تصوف و تشیع پیوند ایجاد کند یا ریشه های پیوند را نشان دهد. ناشر آن انتشارات حقیقت است و به نوشته ی خود می کوشد دیندارانی را مخاطب قرار دهد که «تعلق دینی عمیق در اعماق وجودشان ریشه دوانیده و توجه دارند که آن را از گفتار (مقام شریعت) به کردار (مقام طریقت) و نظر (در مقام حقیقت) درآورند». شاید از همین رو باشد که شماره 37 این مجله به تقریب مذاهب اسلامی اختصاص یافته است. یکی از مقالات جالب این شماره پژوهشی در باره ی شیخ احمد محمد طیّب، شیخ الازهر مصر، است که به نام فقه اهل طریقت چاپ شده است و نویسندگان از او به عنوان یکی از پیروان طریقت تصوف یاد کرده و نوشته اند: «هرکس از اهل سنّت که صوفی باشد، ضد فرقه ی وهابی است.» دکتر شهرام پازوکی نیز در مقاله ای از پیوند تصوف و تشیع چنین نتیجه گرفته است که «حاکمیّت های کاردان مسوولیت این وفاق ملی را به عهده داشته اند و هرگاه از عهده ی آن برنیامدند، مضمحل شده اند. نمونه ی برجسته ی آن حکومت صفویه است که با جمع تصوف و تشیع، با قدرت آغاز به کار کرد و چون از اواسط آن نتوانست جانب هردو گروه عارفان و عالمان را نگه دارد، ناتوان شد و بالاخره با اندکی فشار خارجی از بین رفت.»

در شماره 38 عرفان ایران نیز دو گفت و گو در باره ی تصوف در مصر چاپ شده و به عرفان و تصوف از دیدگاه آقا نجفی اصفهانی پرداخته شده و نکاتی در باره ی سوره مبارکه یوسف از زبان و بیان دکتر نورعلی تابنده منتشر و در شماره 39 در گفتاری دیگر از ایشان، به نسبت عرفان و تجدد پرداخته شده است. دکتر تابنده از عقل ایمانی به عنوان عقلی سازگار با با عرفان یاد می کند و ریشه های اندیشه ی طریقت نعمت اللهی در باره ی مفهوم ولایت را بررسی می کند. یکی از جالب ترین مطالب شماره جدید «عرفان ایران» که در پائیز 1394 چاپ شده است، معرفی کتاب «بنیادگرایی و خیانت به سنّت» است که در سال 2004 در آمریکا چاپ شده است و دکتر سید حسین نصر بر آن مقدمه ای نوشته است و در آن مقالاتی مانند «اسطوره اسلام نظامی» و «افول معرفت و ظهور ایدئولوژی در جهان اسلام معاصر» بدیع و خواندنی اند از جمله اینکه در نقد سنّت گرایانه بر تجددگرایی می نویسد: «دو خطا در میان تجددگرایان وجود دارد: اولین خطا مربوط به آن دسته از تجددگرایانی است که جز قرآن همه ی منابع دیگر شریعت را رد می کنند. خطای دوم مربوط به کسانی است که تلاش می کنند آیات قرآن را با نظریه های علمای جدید و از طریق تفسیرهای تخیّلی مطابقت دهند.»

«عرفان ایران» به عنوان سخنگوی گروهی از دینداران، نشریه ی مهمی است. مجله ای که بدون جار و جنجال می کوشد به شیوه ی اهل تصوف با اهل تشیع پیوند ایجاد کند و البتهاین به معنای غیر شیعه بودن این نویسندگان و متفکران نیست؛ که آنان خود را در تشیع خالص و مخلص می دانند. در واقع فضای تازه ی مطبوعاتی در ایران می تواند میان اهل دیانت دریچه های تازه ای از گفت و گو را بگشاید میان شیعه و سنّی و میان متصوفه و متشرعه.

………………………………………………………………………………..

ماهنامه مهرنامه، شماره 45، مورخ دی ماه 1394، صفحه 35.

دربارهٔ در کوچه های بیدخت

به عنوان یک بیدختی متولد دهه 1320 خورشیدی سعی دارم خاطرات و دانسته های خود در باره بیدخت چند دهه پیش را بازگو کنم. به عنوان چاشنی، برخی مطالب کوتاه دینی، فرهنگی و ادبی نیز اضافه می کنم. البته عکس های قدیمی نیز جایگاه خاص خود را دارند. همواره نیازمند راهنمائی و همکاری دوستان و همشهریان عزیز هستم؛ انشاءالله دریغ نخواهند ورزید.
این نوشته در گزارش, بدون موضوع ارسال شده و با , , , , , , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s