معرفی یک کتاب

کتاب «زیر آسمان بیدخت (جلد اول) کربلائی ملاّ اسدالله، خادم الفقراء» منتشر شد.

این کتاب که در 192 صفحه ی مصوّر به چاپ رسیده شرح زندگانی دو تن از مأذونان سابق اقامه جماعت فقرایجلد نهایی بیدخت، کربلائی ملاّ اسدالله و حاج محمّد نورائی بیدخت، است. به عنوان درآمدی بر این کتاب می خوانیم:

کربلائی اسدالله یا کربلائی ملاّ اسدالله که در گویش بیدخت به ترتیب «کِلبِ اسدالله» و «کِل مُلِّ اسدالله» گفته می شود، در سال 1262 در بیدخت گناباد متولد شد. پدرش ملاّ حسینعلی، فرزند کربلائی محمد علی ، بود.ملاّ حسینعلی افتخار خدمت و ملازمت حضرت آقای سلطان علیشاه، قطب سی و چهارم سلسله طریقت نعمت اللهی، را داشت. کربلائی اسدالله نیز در عین حال که به کار کشاورزی اشتغال داشت، به خدمتگزاری در آستان اقطاب بزرگوار سلسله، حضرات آقایان سلطان علیشاه، نورعلیشاه ثانی، صالح علیشاه و رضاعلیشاه (طاب ثراهم) مفتخر بود.

کربلائی ملاّ اسدالله در سال 1352 از طرف حضرت آقای حاج سلطانحسین تابنده گنابادی رضا علیشاه مأذون در اقامه ی نماز جماعت فقرای بیدخت گردید.

کربلائی اسدالله در 16 بهمن 1354 (4 صفر 1396) دعوت حق را لبّیک گفت و در صحن بالای مزار سلطانی بیدخت آرام گرفت.

ایشان دو فرزند از خود به یادگار گذاشت: یک دختر به نام ساره (همسر حاج محمد باقری) و یک پسر به نام محمد (حاج محمد نورائی بیدخت).

کربلائی ملا اسدالله نام خانوادگی «نورائی» را انتخاب کرد. گفته می شود نام ملا نورعلی [برادر کربلائی اسدالله] و نام خانوادگی کربلائی اسدالله به واسطه انتساب به حضرت آقای نورعلیشاه انتخاب شده است.

……………………………………………………….

زیر آسمان بیدخت (جلد اول) کربلائی ملاّ اسدالله، خادم الفقراء، نگارنده: حسن نورائی بیدخت، ناشر: مولف، تهران، 1394.

منتشرشده به‌دست در کوچه های بیدخت

به عنوان یک بیدختی متولد سال 1328 خورشیدی سعی دارم خاطرات و دانسته های خود در باره بیدخت چند دهه پیش را بازگو کنم. به عنوان چاشنی، برخی مطالب کوتاه دینی، فرهنگی و ادبی نیز اضافه می شود. عکس های قدیمی نیز جایگاه خاص خود را دارند. البته از آنجا که سرگرم نگارش و تالیف مجموعه کتاب های «زیر آسمان بیدخت» (که جلد اول آن با عنوان "کربلائی ملا اسدالله، خادم الفقرا" و جلد دوم آن با عنوان "بیدخت در گذر زمان" منتشر شد ) هستم، درج مطالب مربوط به بیدخت قدیم کمتر شده است چراکه ترجیح می دهم آنها را ابتدا در مجموعه ی مورد نظر انتشار دهم. در ادامه ی راه، همواره نیازمند راهنمائی و همکاری دوستان و همشهریان عزیز هستم؛ انشاءالله دریغ نخواهند ورزید.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: