مولوی؛ تشیّع و بعض اشعار او در مدح حضرت علی علیه اسلام (1)

  پیش درآمد

بسم الله الرحمن الرحیم

ای خدا ای قادر بی چند و چون     واقفی بر حال بیرون و درون

بگذران از جان ما سوءالقضا     وامَبُر ما را ز اخوان الصفا   (مولوی)Image

بسیاری از برادران اسلامی گمان برند که مولانا جلال الدین محمد بلخی خراسانی عقیده ی اهل سنت را داشته و از روش تشیع دور بوده؛ و عقیده ای هم که نسبت به مقام مقدس امیرالمومنین علی (ع) داشته از این جهت بوده که آنجناب را چهارمین حلفای راشدین می دانسته. ولی در حقیقت چنین نیست. خلوص عقیدتی که او نسبت به ساحت قدس مولا (ع) داشته بیش از اینهاست. و با آنکه عرفای بزرگ عموما، قلباً و معناً شیعه بوده و ارادت آنها به مقام اهل بیت (ع) کامل بوده، مولوی در آن باب غلو داشته. به طوری که گاهی عقیده ی قلبی خود را بی اختیار بر زبان جاری می نموده است.

اخیراً یک نسخه از مقاله ی مختصری که به قلم محققانه و فاضلانه ی دانشمند گرامی جناب آقای حاج سلطانحسین تابنده گنابادی می باشد و تشیع مولانا در آن ذکر شده، به دست ما رسیده و با اجازه از جناب نویسنده ی محترم، به مناسبت عید سعید غدیر برای شادی روان آن عارف بزرگ قرن هفتم، که از مفاخر عالم اسلام است، به چاپ آن مبادرت نموده و تقدیم برادران محترم شیعه و ایمانی می کنیم.

البته در شرح حال و مذهب و طریقه و مرام او سخنرانی های مفصل شده و کتب بسیاری هم اختصاراً یا تفصیلاً نوشته شده؛ ولی چون دسترسی به آنها برای همه میسر نیست، به چاپ این مقاله ی مختصر که از این حیث خالی از فایده نیست، اقدام و ضمناً مختصری از اشعار آن نابغه ی بزرگ را که در باره ی حضرت مولی الموالی امیرالمومنین علی (ع) سروده، ذکر می کنیم.

ذیحجة الحرام 1383 مطابق اردیبهشت 1343                          قم، سید فخرالدین برقعی

***

مولانا جلال الدین محمد بلخی خراسانی

نگارش: [حضرت آقای حاج] سلطانحسین تابنده گنابادی

ای خدا از فضل تو حاجت روا     با تو یاد هیچکس نبود رها

ای خدای پاک بی انباز و یار     دست گیر و جرم ما را واگذار (مثنوی)

حضرت رضا علیشاه

حضرت آقای حاج سلطانحسین تابنده رضا علیشاه

نمی دانم چگونه احساسات قلبی و عواطف روحی و درونی خود را نسبت به مقام مقدس مولانا جلال الدین محمد بلخی خراسانی، معروف به مولوی، که از موقع آشنایی با کتاب مثنوی و دیوان شمس، یعنی از اوایل مراهقت در من ایجاد شده و روز به روز در شدت و تزاید است، به وسیله ی قلم وصف نمایم؛ چه، بیان از وصف عواطف روحی عاجز و قلم از شرح آنها ناتوان است.

چون قلم در وصف آن حالت رسید     هم قلم بشکست و هم کاغذ درید

مخصوصاًهنگامی که توفیق زیارت آرامگاه پاک آن گوهر تابناک که در ذیحجة الحرام 1382، پس از تشرّف ثانوی حج برای من دست داد، چنان روحانیت و ابهت و جلال معنوی آنجا که بر اثر اضافه تشریفیه به آن عاشق پاک نهاد و عارف صافی اعتقاد پیدا شده، در من اثر کرد که دامن از دست رفت و بیخودانه محو عظمت و روحانیت مولانا گردیدم و لذت و خاطره ی نیک آن موقع برای من فراموش نشدنی است. آری باید همین طور باشد. زیرا:

مدفن عشق جهان است آنجا     صد جهان شور نهان است آنجا

عاشقی بود به عالم   فنِ او     مدفن عشق   بود     مدفنِ او

مولوی آفتابی است تابان و فروغی است درخشان که هرکس جز خفاش صفتان بی بصیرت، که دشمن آفتابند، به عظمت و نورفشانی او معترف می باشند و می خواهند از اشعه ی کمال او بهره مند گردند و از خرمن فیض او توشه ای بردارند.

مولوی مانند شعله های سوزانی است که همه چیز را در خود فانی و نابود و تبدیل به خاکستر می کند؛ او نیز با گفتار آتشین خود هر سالک راه را از خویش بیخود و فانی نموده، محو در حقیقت مطلقه می گرداند.

مولانا از افتخارات خاک خراسان و زادگاه او بلخ است. جدّش، شیخ حسین بن احمد، از افاضل روزگار و علامه ی زمان خود بوده؛ و پدرش، محمد بهاءالدین، نیز که به بهاءالدین ولد معروف بوده، در مراتب علم و دانش و فضل و کمال، و قدس و تقوی کم نظیر بوده و در طریق سلوک نیز قدم گذاشته و از بزرگان طریقت بود.

ادامه دارد.

دربارهٔ در کوچه های بیدخت

به عنوان یک بیدختی متولد دهه 1320 خورشیدی سعی دارم خاطرات و دانسته های خود در باره بیدخت چند دهه پیش را بازگو کنم. به عنوان چاشنی، برخی مطالب کوتاه دینی، فرهنگی و ادبی نیز اضافه می کنم. البته عکس های قدیمی نیز جایگاه خاص خود را دارند. همواره نیازمند راهنمائی و همکاری دوستان و همشهریان عزیز هستم؛ انشاءالله دریغ نخواهند ورزید.
این نوشته در مقاله ارسال شده و با , , , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s