برگي از يك كتاب/32

برگي از كتاب مباني تأويل آيات الاحكام در تفسير بيان السعاده في مقامات العباده

صوم (روزه)

[حضرت] سلطان عليشاه در تأويل قسمتي از آيه 185 سوره بقره، روزه را به امساك از تمايلات و خواسته هاي نفس تأويل كرده و هدف از آن را باز شدن ابواب عالم غيب عنوان كرده است. تأويل مذكور برگرفته از اعتقاد مفسّر به وجود مراتب متعدد وجود انسان است زيرا او قائل است كه يكي از اين مراتب، مرتبه ي نفس است و خداوند روزه را واجب كرده است تا انسان در اين مرتبه و خواسته هاي آن توقف نكند و از آنها فراتر رود. او همچنين در باره روزه قائل است كه ماه رمضان، مقام ظهور نفس است چنانكه گفته است:

طبق آنچه كه روايت شده است، بيشتر كتاب هاي آسماني در ماه رمضان نازل شده است زيرا ماه رمضان، ماه حبس نفس است از توجه به نيروها و ادراكات ظاهري و از خواسته ها و آرزوهاي نفساني و تا زماني كه نفس از توجه به دار دنيا حبس نشود، آماده ي مشاهده ي عالم غيب و سماع از غيب نمي شود و به اعتبار تأويل، ماه رمضان عبارت از مقام ظهور نفس است با امساك از غير خدا و توجه به خدا.

…………………………………………………………

مباني تأويل آيات الاحكام در تفسير بيان السعاده في مقامات العباده، عارف رباني و حكيم صمداني حاج ملا سلطان محمّد گنابادي (سلطان عليشاه)، تأليف: حميده نيكران، شهرام صحرايي، مشهد، سلسله الرّضا (ع)، 1393، صفحه159.

منتشرشده به‌دست در کوچه های بیدخت

به عنوان یک بیدختی متولد سال 1328 خورشیدی سعی دارم خاطرات و دانسته های خود در باره بیدخت چند دهه پیش را بازگو کنم. به عنوان چاشنی، برخی مطالب کوتاه دینی، فرهنگی و ادبی نیز اضافه می شود. عکس های قدیمی نیز جایگاه خاص خود را دارند. البته از آنجا که سرگرم نگارش و تالیف مجموعه کتاب های «زیر آسمان بیدخت» (که جلد اول آن با عنوان "کربلائی ملا اسدالله، خادم الفقرا" و جلد دوم آن با عنوان "بیدخت در گذر زمان" منتشر شد ) هستم، درج مطالب مربوط به بیدخت قدیم کمتر شده است چراکه ترجیح می دهم آنها را ابتدا در مجموعه ی مورد نظر انتشار دهم. در ادامه ی راه، همواره نیازمند راهنمائی و همکاری دوستان و همشهریان عزیز هستم؛ انشاءالله دریغ نخواهند ورزید.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: