یک گزارش

بيدخت؛ کهن اما ناشناخته

خراسان رضوی، مورخ دوشنبه 8 تیر 1394، شماره انتشار 19007.

علي ترابي |  ثبت 20 اثر تاريخي در شهر بيدخت نشان دهنده موقعيت منحصر به فرد اين شهر با ظرفيت هاي فراوان گردشگري است. اين شهر با جمعيتي حدود 7 هزار نفر در بخش مرکزي شهرستان گناباد قرار دارد وبه عنوان جنوبي ترين شهر استان خراسان رضوي نيز محسوب مي شود. به گفته کارشناسان شهر بيدخت جزو 11 شهر کشور است که از لحاظ فرهنگي شهري کهن و تاريخي محسوب مي شود و بافت بيشتر خانه هاي آن به صورت خشتي است. اما اين گوهر ارزشمند در دل کوير همچنان ناشناخته مانده است. شهردار بيدخت معتقد است اين شهر يکي از معدود شهرهايي است که بافت قديمي آن ثبت ملي شده است و در طول سال حداقل 40 تور گردشگري خارجي وارد شهر بيدخت مي شوند و از اماکن تاريخي آن بازديد مي کنند.

شهردار بیدخت
آقای محمد میر بیدختی شهردار بیدخت

شهردار بيدخت در ديدار 3 ساعته با معاون سردبير و گروه اعزامي روزنامه خراسان به تشريح مشکلات شهري مي پردازد و مي گويد: يکي از اشکالاتي که در شهرهاي کوچک وجود دارد، مشارکت نکردن شهروندان در امورشهري است عموما در شهرهاي بزرگ مشارکت شهروندي زياد است اما در شهرهاي کوچک اين همراهي کمتر ديده مي شود. «محمد ميربيدختي» مي افزايد:در پي همين مسئله تصميم داريم که مردم را در امور شهري، فضاي سبز، اجراي پروژه هاي عمراني و… وارد کنيم که با پيشنهادها و انتقادها ما را در جهت رشد و پيشرفت مسائل شهري کمک کنند. پس بايد بپذيريم که خدمت موثر بدون وحدت و همدلي مردم و مسئولان شهري امکان پذير نيست. …

منتشرشده به‌دست در کوچه های بیدخت

به عنوان یک بیدختی متولد سال 1328 خورشیدی سعی دارم خاطرات و دانسته های خود در باره بیدخت چند دهه پیش را بازگو کنم. به عنوان چاشنی، برخی مطالب کوتاه دینی، فرهنگی و ادبی نیز اضافه می شود. عکس های قدیمی نیز جایگاه خاص خود را دارند. البته از آنجا که سرگرم نگارش و تالیف مجموعه کتاب های «زیر آسمان بیدخت» (که جلد اول آن با عنوان "کربلائی ملا اسدالله، خادم الفقرا" و جلد دوم آن با عنوان "بیدخت در گذر زمان" منتشر شد ) هستم، درج مطالب مربوط به بیدخت قدیم کمتر شده است چراکه ترجیح می دهم آنها را ابتدا در مجموعه ی مورد نظر انتشار دهم. در ادامه ی راه، همواره نیازمند راهنمائی و همکاری دوستان و همشهریان عزیز هستم؛ انشاءالله دریغ نخواهند ورزید.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: