یادی از گذشته/ 156

حضرت آقای حاج دکتر نورعلی تابنده مجذوب علیشاه سلّمه الله روز 7 مهر1384 ضمن بیاناتی در بیدخت فرمودند:

آقا محمد کاشانی

زنده یاد آقا محمد کاشانی

در زمان حضرت صالح علیشاه، شاید من خیلی بچه بودم که هیچ یادم نمی آید؛ شاید هم اصلاً قبل از تولد من بوده. دو نفر از فقرای خیلی صادق و صمیمی را ایشان در کاشان اجازه دادند که به گناباد مهاجرت کنند. این دو نفر یکی آقا محمد کاشانی بود که بیرونی را به او سپردند. البته آن وقت ها در بیرونی این قدر جمعیت نبود؛ کارهایش هم آسانتر بود. و این است که بیرونی را به آقا محمد سپردند که آقا محمد اینجا ازدواج هم کرد. البته قبلاً ازدواج کرده بود ولی همسر و فرزندانش رحلت کرده بودند. اینجا در شوراب ازدواج کرد که این آقای عبدالخالق فرزند اوست؛ عبدالرضا کاشانی؛ کاشانی ها از او هستند.

یک برادر او آقا حسینعلی بود که ایشان بعد از سال ها اجازه گرفته بود که به دیدن اقوامش در بیدخت برود. وقتی رفت، در نیشابور، مثل اینکه، رحلت کرد. از آن آقا حسینعلی چند تا فرزند ماند. یکی آقا رضا می گفتیم. آقارضا کاشانی که مدتی هم شهردار بیدخت بود. پسر آن آقا رضا کاشانی، این حسینعلی کاشانی است. این است که ایشان الآن پسر عموهایش، قوم و خویش هایش، همه اینجا هستند. خودش هم در واقع بیدختی است. اسمش کاشانی است و الاّ پدرش در اینجا به دنیا آمده، جدّش در اینجا بوده است. ایشان هم روی علاقه ی غیر از درویشی، علاقه ی قوم و خویشی حاضر شد؛ گفت ماهی یک بار یا دو بار روزهای چهار شنبه یا پنجشنبه ای که می تواند تعطیل کند، می آید اینجا و درس می دهد.

دربارهٔ در کوچه های بیدخت

به عنوان یک بیدختی متولد دهه 1320 خورشیدی سعی دارم خاطرات و دانسته های خود در باره بیدخت چند دهه پیش را بازگو کنم. به عنوان چاشنی، برخی مطالب کوتاه دینی، فرهنگی و ادبی نیز اضافه می کنم. البته عکس های قدیمی نیز جایگاه خاص خود را دارند. همواره نیازمند راهنمائی و همکاری دوستان و همشهریان عزیز هستم؛ انشاءالله دریغ نخواهند ورزید.
این نوشته در یادی از گذشته ارسال شده و با , , , , , , , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s