معرفی کتاب

اقتدا به محمد (ص)1384202_212275442281177_2015014805_n

بازانديشي اسلام در جهان معاصر

نویسنده: كارل ارنست

مترجم: حسن نورايي بيدخت

ناشر: حقيقت

چاپ اول: 1389

375 صفحه

در بسياري از موارد تطابق چنداني ميان الفاظ و معناي واقعي آن ها وجود ندارد. به گفته «کارل ارنست» استاد ممتاز و رئيس بخش ديني در دانشگاه کاروليناي شمالي و نويسنده کتاب «اقتدا به محمد (ص): باز انديشي اسلام در جهان معاصر» اسلام يکي از اين واژگان است. وي مي گويد: «امروزه واژه اسلام چه تصاويري در اذهان متبادر مي نمايد؟ به هر کتاب فروشي اي که قدم بگذاريد، عنوان هاي نفس گيري نظرتان را به خود جلب خواهد کرد که واقعا دهشتناک است! اين آثار ژورناليستي از توطئه و دسيسه چيني تروريستي عليه ايالات متحده آمريکا پرده بر مي دارد. در کنار اين آثار مشتري پسند و بازاري، کتاب هايي جدي تر و تأمل انگيزتر نيز به چشم مي خورند.ص 1» از آن جايي که  از يک سو شناخت عامّه ی غربي از اسلام و پيامبر اکرم هنوز همان تصور برآمده از قرون وسطي است و از ديگر سو در دو دهه ی گذشته، پس از يازده سپتامبر، اسلام به عنوان يک خطر براي غرب تلقي مي شود؛ کارل ارنست براي اصلاح چنين تصوراتي اين اثر را نگاشته است. وي  دليل نگارش اين اثر را ارائه ی جايگزيني کاملا متفاوت با کتاب هاي کنوني موجود درباره اسلام مي داند. او در اين اثر کوشيده است ديدگاهي همدلانه و در عين حال مستند و مستدل از سنت ديني اسلامي و مسائل عصر حاضر که روياروي مسلمانان قرار دارد، ارائه کند. محور اين اثر مطالب و مضامين عمده ی ديني اسلامي است و در آن به نقش کمتر درک شده ی حضرت محمد (ص)، پيامبر اسلام، به عنوان شخصيت محوري تبيين کننده دين اسلام توجه شده است. کتاب «اقتدا به محمد (ص)» از 6 فصل تشکيل شده که عبارتند از: اسلام به چشم غرب، نگرش به اسلام از منظر دين، منابع مقدس اسلام، اخلاق و زندگي در جهان، معنويت در عمل، تصور دوباره اسلام در قرن بيست و يکم.

اين اثر، پس از انتشار، نه تنها نظر غربيان بيگانه با اسلام بلکه مسلمانان معرفت انديش در جهان اسلام را نيز به خود جلب کرد و به زبان هاي ترکي، کره اي، آلماني و عربي ترجمه شد. شهرام پازوکي مي گويد، با اينکه مخاطبان اصلي اين اثر غير مسلمانان هستند اما اين اثر حاوي نکات بسيار مهمي براي خواننده ايراني است.

منبع: ماهنامه اطلاعات حکمت و معرفت، شماره مورخ  اردیبهشت 1390.

دربارهٔ در کوچه های بیدخت

به عنوان یک بیدختی متولد دهه 1320 خورشیدی سعی دارم خاطرات و دانسته های خود در باره بیدخت چند دهه پیش را بازگو کنم. به عنوان چاشنی، برخی مطالب کوتاه دینی، فرهنگی و ادبی نیز اضافه می کنم. البته عکس های قدیمی نیز جایگاه خاص خود را دارند. همواره نیازمند راهنمائی و همکاری دوستان و همشهریان عزیز هستم؛ انشاءالله دریغ نخواهند ورزید.
این نوشته در کتاب ارسال شده و با , , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s