برگي از يك كتاب/30

برگي از كتاب  كتاب شناسي توصيفي عرفان و تصوف

مقدمه

تصوف و عرفان – صرف نظر از معاني و مصاديق مختلف آن – جرياني در عالم اسلام است كه با زهد آغاز شد و به مرور زمان با تأكيد بر بعد باطني اسلام در ابعاد عملي و نظري خود به تكامل رسيد. در نتيجهْ ظهور اين جريان، ادبياتي صوفيانه و عارفانه در عالم اسلام پديد آمد و كتب و رسايل متعددي در اين باب نگاشته شد. در اين ميان، حجم و كيفيت آثاري كه در اين حوزه به زبان فارسي تأليف شد، چشمگير بود و كثيري از عرفا و صوفيهْ فارسي زبان آثار خود را به زبان فارسي و نه عربي، زبان رسمي عالم اسلام، مي نگاشتند و در بعضي موارد كه كتاب يا رساله اي را به زبان عربي خلق مي كردند – همچون احياء العلوم محمّد غزالي يا منازل السائرين خواجه عبدالله انصاري – نسخه اي فارسي از آن نيز در اختيار مخاطبان قرار مي دادند. علاوه بر اين، برخي آثار مهم عرفاني مانند رسالهْ قشيريه امام قشيري و عوارف المعارف شهاب الدين عمر سهروردي نيز از همان ابتدا به فارسي ترجمه شدند كه اين همه باعث گشت حجم عظيمي از آثار صوفيانه در زبان فارسي به وجود آيد و به ادبيات فارسي خصلتي صوفيانه و عرفاني ببخشد.

با وجود كثرت و اهميت آثار عرفاني به زبان فارسي، تا كنون كار اندكي در زمينهْ فهرست نگاري و معرفي آين آثار صورت گرفته است. در اين خصوص، سواي برخي كتب نوشته شده در رابطه با عرفان و تصوف كه در بخش هايي به معرفي پاره اي از آثار عرفاني پرداخته اند و بعضي كتاب شناسي هاي عمومي كه قسمتي را به معرفي اين گونه آثار اختصاص داده اند، مي توان از دو كتاب فهرست وارهْ كتاب هاي فارسي (تأليف احمد منزوي، انتشارات دايره المعارف بزرگ اسلامي، جلدهاي 7 و 8) و اخلاق، عرفان و تصوف اسلامي (تأليف بهروز رفيعي، انتشارات الهدي) نام برد. …

كتاب شناسي توصيفي حاضر در صدد است به معرفي آثار عرفاني فارسي چاپ شده در ايران (چاپ سربي) كه مصنف آنها در فاصله زماني از ابتداي اسلام تا آغاز قرن دهم هجري مي زيسته است، بپردازد. در اين معرفي، تمايزي بين دو مفهوم «تصوف» و «عرفان اسلامي» در نظر گرفته نشده و تمامي آثاري كه توسط عرفا و صوفيه يا غير آنان در ارتباط با عرفان و تصوف نگاشته شده است، معرفي شده اند. همچنين آثاري كه به زباني غير از فارسي تأليف گشته اما تا پيش از قرن دهم به فارسي ترجمه شده اند، در فهرست آثار عرفاني اين كتاب شناسي قرار گرفته اند. …

…………………………………………………………………………………………..

كتاب شناسي توصيفي عرفان و تصوف (كتاب هاي چاپي فارسي تا ابتداي قرن دهم هجري)، دكتر سيد محمود يوسف ثاني، تهران، پژوهشكده امام خميني و انقلاب اسلامي، 1388، صفحات 1 و 2.

دربارهٔ در کوچه های بیدخت

به عنوان یک بیدختی متولد دهه 1320 خورشیدی سعی دارم خاطرات و دانسته های خود در باره بیدخت چند دهه پیش را بازگو کنم. به عنوان چاشنی، برخی مطالب کوتاه دینی، فرهنگی و ادبی نیز اضافه می کنم. البته عکس های قدیمی نیز جایگاه خاص خود را دارند. همواره نیازمند راهنمائی و همکاری دوستان و همشهریان عزیز هستم؛ انشاءالله دریغ نخواهند ورزید.
این نوشته در کتاب ارسال شده و با , , , , , , , , , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s