برگی از یک کتاب/ 25/ روز خلیج فارس

برگی از  کتاب جغرافیای تاریخی خلیج فارس

روز ملی خلیج فارس

روز ملی خلیج فارس گرامی باد

 

در قرن حاضر با توسعه معلومات جغرافیائی و همراه با چاپ نقشه های بسیار به زبان های مختلف، ترکیب «خلیج فارس» مورد استعمال جهانی پیدا کرده است و از این نظر قرن بیستم را قرن استفاده از ترکیب خلیج فارس می توان دانست؛ قرنی که ترکیب مذکور در تمام زبان های زنده عالم رسوخ و گسترش پیدا کرده و به طور کلی جای ترکیب قدیمی «بحر فارس» را گرفته است چنانکه:

در انگلیسی (Persian Gulf)، در فرانسه (Golfe Persique)، در روسی (Persidski Zaliv)، در ترکی (Farsi Korfozi)، در ژاپنی (Perusha Wan)، در فارسی خلیج فارس، و به همین نسبت با اندک تغییری در تقدم و تاخر اجزای ترکیب، در همه زبان های دنیا جای دارد. در آثار عرب زبان نیز «بحر فارس» قدیم جای خود را به «الخلیج الفارسی» امروز داده و در آثار پر اهمیتی که در این قرن به زبان عربی تألیف و چاپ و منتشر شده است، ترکیب «بحر فارس» به دست فراموشی سپرده شده و در بیشتر آنها ترکیب «الخلیج الفارسی» در انتساب این دریا به سرزمین فارس به کار گرفته شده است. چنانکه دانشمند شهیر عرب، جرجی زیدان، در صفحه 43 جلد دوم از کتاب پر ارزش «تاریخ التمدن الاسلامی» ضمن بیان ابعادی که بحر فارس در نظر جغرافی نویسان قدیم داشت، استفاده از آن ترکیب را به قرن سوم، چهارم، پنجم و ششم هجری منتسب دانسته و تعبیر امروزی نام دریای جنوب ایران را خلیج فارس می داند.

جرجی زیدان در مورد دریای فارس می گوید: «نزد متقدمین، همۀ دریاهائی که سرزمین های عرب از مصب آب دجله گرفته تا ایله را احاطه می کند، به عنوان دریای فارس تعبیر می شده واز آن جمله است آنچه را که ما امروز از آن به خلیج فارس و دریای عرب و خلیج عدن و دریای سرخ و خلیج عقبه تعبیر می کنیم.»

معروف ترین دائره المعارف دنیای عرب یعنی «المنجد»، که به عنوان سندی محکم قابل استفاده است، در تسمیۀ دریای جنوب ایران از ترکیب خلیج فارس استفاده می کند. به عنوان مثال در صفحه 66 قسمت «الادب والعلوم» این کتاب (چاپ نوزدهم، بیروت، 1966) در بارۀ بحرین آمده است: «بحرین مجموعه جزایری است واقع در نزدیکی سواحل غربی خلیج فارس … .»

…………………………………………………………………………………………………….

جغرافیای تاریخی خلیج فارس، تألیف: پیروز مجتهد زاده، انتشارات دانشگاه تهران، تهران، 1354، صفحه 48.

دربارهٔ در کوچه های بیدخت

به عنوان یک بیدختی متولد دهه 1320 خورشیدی سعی دارم خاطرات و دانسته های خود در باره بیدخت چند دهه پیش را بازگو کنم. به عنوان چاشنی، برخی مطالب کوتاه دینی، فرهنگی و ادبی نیز اضافه می کنم. البته عکس های قدیمی نیز جایگاه خاص خود را دارند. همواره نیازمند راهنمائی و همکاری دوستان و همشهریان عزیز هستم؛ انشاءالله دریغ نخواهند ورزید.
این نوشته در مناسبت ها, کتاب ارسال شده و با , , , , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s