یاد یاران/8

     حجت الاسلام دکتر عباسعلی نقره

     جناب حجت الاسلام دكتر عباسعلي نقره در سال 1336 در خانواده مذهبي در شهر بيدخت گناباد تولد يافت او در سن هفت سالگي به مدرسه علميه بيدخت رفت و در محضر اساتيد از جمله حاج عباس عفيفي كه همواره از او به نيكي ياد مي كرد بهره گرفت سپس براي ادامه تحصيل به مشهد مقدس مسافرت و درس حوزه را در مدرسه ميرزا جعفر مشهد و نواب در محضر اساتيد حجت اسلام اختري ، هاشمي نژاد ، طبسي ، حجت هاشمي آقاي عاملي و مقام معظم رهبري ادامه داد . او همواره بر ارتباط حوزه و دانشگاه بعنوان يك اصل مهم و تاثير گذار تاكيد فراوان داشت و به جهت اينكه بتواند در محيط دانشگاه نيز تاثير گذار باشد همزمان با فراگرفتن درس حوزوی وارد دبيرستان در مشهد شد و بصورت شبانه ادامه تحصيل داد . از نكات حائز اهميت اينكه از آنجايي كه ايشان دروس پايه ابتدايي را نگذرانده بود در يك مرحله و با هماهنگي آموزش و پرورش در آزمون كلاس ششم ابتدايي شركت و با نمره عالي موفق به دريافت مدرك تحصيلي شد كه نشان از نبوغ و استعداد ايشان بود كه در آن زمان مورد تشويق قرار گرفت .

ايشان از تحصيل در مشهد هميشه به سختي و شيريني ياد مي كرد زيرا حجره محقر او در طبقه اول ضلع شرقي مدرسه ميرزا جعفر علاوه بر اينكه آفتاب گير نبود آنقدر كوچك بود كه وقتي من و برادر شهيدم  مهمان او بوديم و با ايشان براي كار به مشهد رفتيم  جاي دو نفر بيشتر نبود و يك نفر بايد بيرون مي خوابيديم . اما همت و تلاش و انگيزه او هرگز باعث نشد كه لحظه اي از ادامه تحصيل دست بردارد و شب ها تا آنجا كه ميسر بود در همين حجره كوچك و محوطه با صفاي مدرسه ميرزا جعفر در كنار جوار ملكوتي ثامن الحجج به درس و كسب علم مشغول بود تا آنكه همزمان با فراگيري درس حوزه در سال 1356 موفق شد در رشته مرتبط با درس حوزه ادبيات عرب در دانشگاه فردوسي مشهد پذيرفته شود . همزمان با ادامه تحصيل (حوزه و دانشگاه ) ايشان يكي از فعالان مبارزه و دوستداران امام خميني بود كه فعاليت هاي سياسي خود را همراه با روحانيت مبارز مشهد شروع كرد و با توجه به تنگناها و اختناق آن زمان علاوه بر داشتن كلاسهاي قرآني متعدد ويژه دانشجويان در مشهد در ايام ماه مبارك رمضان ، محرم به گناباد ، سبزوار ، تهران و كرج و مساجد مي رفت و همواره با تبليغ اسلامي مردم خصوصاً جوانان را با انديشه هاي امام خميني راحل آشنا مي كرد. بطوريكه در چند مرحله مورد تعقيب نيروهاي ساواك قرار گرفت از جمله اينكه براي اولين بار در مسجد جامع بيدخت نام امام خميني را مطرح نمود كه با استقبال مردم روبرو شد و پس از آن از سوي ژاندارمري وقت محل احضار و به او ابلاغ شد چنانچه تكرار شود دستگير خواهد شد . ضمن اينكه بايد شهر را نيز ترك نمايد.

در مشهد نسبت به پخش اعلاميه ها و پيام هاي حضرت امام بصورت شبانه تلاش بسياري بعمل مي آورد و يادم نمي رود كه در سال 1356 با برگزاري آزمون دانشگاه ها در حضور انبوه نيروهاي امنيتي و نظامي نسبت به پخش اطلاعيه  ها بعد از كنكور اقدام نمود كه خودش هميشه از آن بعنوان يك خاطره شيرين ياد مي كرد پس از پيروزي انقلاب از نيروهاي بسيارفعال بود كه در شكل گيري كميته در شهر بيدخت و سر و سامان دادن به اوضاع شهر تلاش زيادي انجام داد.

پس از آن وارد سپاه پاسداران انقلاب اسلامي شد و بعنوان مسئول روابط عمومي سپاه  و بسيج گناباد از تلاش در جهت تثبيت انقلاب لحظه اي درنگ نكرد . ايشان سپس از طرف سپاه استان به مشهد فرا خوانده شد و بعنوان مسئول تبليغات سپاه (منطقه ثامن الائمه(ع) )خراسان مشغول انجام وظيفه شد . همزمان با آغاز جنگ تحميلي از نيروهاي پر شور و فعال بود كه نقش تعيين كننده اي در جبهه هاي حق عليه باطل داشت و يك لحظه آرام و قرار نداشت . و علاوه بر مسوليتي كه داشت با رفتن به جبهه بعنوان مسئول تبليغت لشكر 5 نصر و سپس مسئول تبليغات قرار گاه سلمان بعنوان يك نيروي فرهنگي ارشد با قرار گاه خاتم در جنوب همكاري نمود .

او در عمليات هاي والفجر – خيبر – كربلاي 5 حضور فعال داشت بطوريكه همزمان با برادر شهيدش در عمليات خيبر پس از مفقود شدن او زينب وار به دنبال او گشت .

دكتر عباسعلي نقره بعد از پايان جنگ حسب همان تكليف كه داشت پس از اخذ مدرك ليسانس در همان رشته ادبيات عرب در دانشگاه تربيت مدرس ادامه تحصيل داد و در سال 1373 موفق به دريافت فوق ليسانس و در نهايت در سال 1376 مدرك تحصيلي دكتراي ادبيات عرب را با نمره عالي از همين دانشگاه اخذ نمود.پايان نامه وي در مقطع دكتري تحقيق و پژوهش در ارتباط با تفسير كشاف كه از معتبرترين و علمي ترين تفاسير قرآن مي باشد كه به جنبه هاي ادبي و بلاغي قرآن رويكرد ويژه دارد . كه اين پژوهش مورد تشويق استادش جناب آقاي دكتر حرير چي كه از اساتيد برجسته كشور مي باشد قرار گرفت.

ايشان علاوه بر تدريس در دانشگاه امام حسين و دانشگاه تهران مدتي بعنوان جانشين معاونت آموزش و پژوهش دانشگاه امام حسين و مدير گروه زبان و ادبيات عرب اين دانشگاه و معاونت آموزش دانشكده علوم انساني دانشگاه امام حسين و مسئول مركز راهبردي قرآن و پژوهش وعترت شناسي معانت فرهنگي سپاه انجام وظيفه نمود و با ارائه مقالات در همايش هاي علمي فرهنگي كشور و همچنين نويسندگي كتب اسلامي حضور جدي و فعال داشت كه انشاءالله در آينده نسبت به نشر آن اقدام خواهد شد .

اين روحاني عزيز و استاد دانشگاه از زمان ورودش به تهران نسبت به سر و سامان دادن بيدختيهاي مقيم تهران سر از پا نمي شناخت و با شكل دهي هيات محبان قران عترت ، شبهاي جمعه ، محرم و ماه مبارك رمضان نسبت به آشنايي مردم از جمله جوانان به معارف اسلامي ، قرآن و نهج البلاغه تلاش فراوان انجام مي داد . بطوريكه هميشه همشهريان عزيز گنابادي از اين هيات ، بعنوان موفق ترين هيات در تهران ياد مي كردند كه علاوه بر حضورپر شور مردم و جوانان از محتواي غني برخوردار مي باشد . ايشان در سال آخر نسبت به گرفتن محل ثابت براي برگزاري مراسم تلاش مضاعف انجام داد و درنهايت موفق شد اين كار را عملي نمايد تا همشهريان محترم بتوانند در محيطي مناسب نسبت به فراگيري معارف اسلامي اقدام نمايند .

او هميشه متين و آرام بود و با آنكه كسالت داشت در شب هاي اول ماه مبارك رمضان سال 1391 در هيات حضور مي يافت و نسبت به نشرو گسترش و آشنايي با علوم و معارف اسلامي همت مي گمارد . ايشان پس از يك دوره دو ماهه كسالت در روز 21 ماه مبارك رمضان همزمان با شهادت مولاي متقيان حضرت علي (ع) جان خود را به جانان تسليم نمود و در روز 23 ماه مبارك  در مزار جعفر آباد بيدخت در كنار آرامگاه برادر شهيدش و ساير شهداء و مادر گراميشان به خاك سپرده و آرام گرفت .   

*برگرفته از وبلاگ حجة الاسلام دکتر عباسعلی نقره

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

    شادروان دکتر نقره مقالات مختلفی به زبان های فارسی و عربی به رشته تحریر درآورد که شماری از آنها در نشریاتی چون دو فصلنامه مدیریت اسلامی، فصلنامه پژوهش در مسائل تعلیم و تربیت اسلامی، مجله علوم انسانی به چاپ رسیده است. مقاله ای نیز از ایشان با عنوان روش تفسیری کشاف در 20 صفحه در شماره 48 مورخ آذر و دی 1382 مجله علوم انسانی« مصباح» انتشار یافته است.

در کوچه های بیدخت اولین سالگرد درگذشت شادروان دکتر عباسعلی نقره را به خانواده های محترم نقره، خواجه، کاظمی و نیز کلیه همشهریان عزیز بیدختی تسلیت می گوید.

دربارهٔ در کوچه های بیدخت

به عنوان یک بیدختی متولد دهه 1320 خورشیدی سعی دارم خاطرات و دانسته های خود در باره بیدخت چند دهه پیش را بازگو کنم. به عنوان چاشنی، برخی مطالب کوتاه دینی، فرهنگی و ادبی نیز اضافه می کنم. البته عکس های قدیمی نیز جایگاه خاص خود را دارند. همواره نیازمند راهنمائی و همکاری دوستان و همشهریان عزیز هستم؛ انشاءالله دریغ نخواهند ورزید.
این نوشته در شرح حال ارسال شده و با , , , , , , , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s